جشنواره بزرگ اسبابازی ارومیه از رویشهای انقلابی تا ترویج فرهنگ غرب

 منبع:فاطر24

هجوم بی امان غرب برای تسخیر تفکر کودکانمان با اسباب بازی ها و کارتون ها و بازی های مختلف از جمله دغدغه های رهبر انقلاب نیز میباشد و در دیدارهای مختلف به این امر مهم تاکید ویژه داشتند .

جشنواره  بزرگ کودک و اسباب بازی از رویش های انقلابی تا ترویج فرهنگ غربی

به گزارش فاطر24؛ بعد از سالها غفلت در اجرای برنامه برای کودکان و اهمیت دادن به این قشر حساس اینک در ارومیه برای اولین بار در شمالغرب کشور نمایشگاه و جشنواره  بزرگ کودک و اسباب بازی به همت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری ظرف مدت یک هفته در ارومیه آغاز به کار کرد . 

جای تقدیر و تشکر از مسئولین و دست اندر کاران این مجموعه را نباید فراموش کرد  چرا که حضور در این امر خطیر و حساس آنهم بعد از سالها غفلت نباید مورد بی توجهی قرار گیرد . 

هجوم بی امان غرب برای تسخیر تفکر کودکانمان با اسباب بازی ها و کارتون ها و بازی های مختلف از جمله دغدغه های رهبر انقلاب نیز میباشد و در دیدارهای مختلف به این امر مهم تاکید ویژه داشتند . 

امروز کودک ما - چه برسد نوجوان - آگاهی و هوشیاریای دارد که داده‌ی تردیدناپذیر جو و فضای انقلاب است. در گذشته این آگاهیها، این آزادیها و این روح استفهام و این میل به دانستن، نبود. دسترسیهایی هم وجود دارد که در واقع دسترسی کودکما، یک منبع فرهنگی نیست؛ بلکه با دید درست، دسترسی مراکز هدایت کننده‌ی فرهنگ در سرتاسر دنیا برای القای مقاصد استعماری به کودک ماست. 

(دیدار مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ۱۳۷۷/۰۲/۲۳ )

اما آنچه در نمایشگاه مشاهده شده میتوان به رویش های مثبت  انقلابی و ترویج فرهنگ ناب اسلامی اشاره کرد که نشان از دغدغه ای است که مسئولین ذیربط دارند ولی متاسفانه ارائه محتوای غربی و ضد ارزشی در قالب کتاب و بازی حاشیه ای نامطلوب و غیرقابل چشم پوشی را ایجاد کرده بود.

ویترین تناقصات و دوگانگی ها

ایده پردازی های نو برگفته از آداب و رسوم , دفاع از ارزش های بومی و دینی , تزریق ارزش ها و ارمان های انقلاب اسلامی در قالب های متونع برای کودکان باید جز اولویت های چنین جشنواره هایی باشد . 

nemaiehsghah (16)

 

ولی انچه در این نمایشگاه دیده شد ویترین تناقضات بود . بنر ها و تابلو هایی که مزین به شعار های ارزشی و انقلابی بود و در کنار آن فروش اسباب بازی های باربی و باب اسفنجی و مرد عنکبوتی و حتی ساک دستی این شخصیت های غربی , دوگانگی را به اوج خود رسانده بود. 

nemaiehsghah (3)nemaiehsghah (2)

 

جذب به هر قیمتی 

اوصولا در هر نمایشگاهی جهت ایجاد جذابیت آهنگ هایی با مزمون نمایشگاه پخش می شود . انچه بیشتر باید در این نمایشگاه انتظار میرفت شنیده شود اهنگ های ویژه کودکان و یا با موضوعات مربوطه بود نه اهنگ هایی از خوانندگان مختلف ویژه قشر جوان که فضای نمایشگاه را بکلی عوض میکرد .کاش مسئولین مربوطه توجه ویژه به ذهن و فطرت پاک کودکان در این داشته باشند . 

حجاب موضوعی که در این نمایشگاه غفلت شد

وقتی اوج برنامه غرب برای کودکان ما در برنامه های فرهنگ برهنگی می باشد , چنین نمایشگاه هایی بهترین موقعیت برای تبین چنین موضوعاتی می باشد . ولی وقتی در مقابل درب ورودی  درست کنار بنر های ارزشی فضای ضد ارزشی ایجاد میشود و بانوانی که  به عنوان اسپانسر کمترین اهمیتی به چنین موضوع حساسی دارند این ذهنیت ایجاد میشود که مسئولین امر در قضیه نظارت ضعیف عمل کرده اند . 

nemaiehsghah (1)

 

غرفه کتاب؛ پر رنگ ولی کم محتوا!

کاملاً بدیهی است که کتاب و کتابخوانی نقش به سزایی در رشد و تکوین شخصیت کودکان و پرورش و ظهور و بروز استعدادهایش را دارد. فلذا کودک به مثابه یک جامه سفید هر کتابی بر روی روح و ذهنش میتواند هر نقشی را بزند و با ارائه محتوای منطبق با فرهنگ اصیل ایرانی – اسلامی آینده ای روشن را برای جامعه مان ارمغان داشت.

امروز در کشورهای پیشرفته‌ی مادی دنیا، یکی از کارهای اساسی و یک رشته‌ی مهم، تدریس فلسفه برای کودکان است. خیلی‌ها در جامعه‌ی ما اصلاً تصور نمیکنند که برای کودک هم فلسفه لازم است. برخی تصور میکنند فلسفه به معنای یک چیزِ قلمبه سلمبه‌ای است که یک عده‌ای در سنین بالا به آن توجه میکنند؛ این نیست. فلسفه شکل دادن فکر است، یاد دادنِ فهم کردن است، ذهن را به فهمیدن و تفکر کردن عادت دادن است؛ این از اول باید به وجود بیاید. قالب مهم است. اگرچه محتوا هم در همین فلسفه‌ی کودکان حائز اهمیت است، اما عمده شیوه است؛ یعنی کودک از اول کودکی عادت کند به فکر کردن، عادت کند به خردورزی؛ این خیلی مهم است. 1391/07/20

ارزش غرفه کتاب در جشنواره های کودک به قدری است که مهم ترین ترین و اصلی ترین هدف از برگزاری باید باشد و از آن مهم تر محتوای کتبی است که در غرفه باید عرضه گردد. ارائه محتوای مناسب در عرفه از آن مواردی است که مورد غفلت قرار گرفته و برخی کتاب هایی که در سایه غفلت مسئولین ترجه و منتشر شده است به چشم میخورد. براستی که آینده ای که اینگونه کتاب ها برای کودکانمان رقم میزنند چیزی بجز خشونت و رفتار های ناهنجار نخواهد بود.

nemaiehsghah (6)nemaiehsghah (7)nemaiehsghah (8)

رویش های انقلابی وجالب!

غرفه ای تحت عنوان "عمو روحانی" که جمعی از طلاب جوان و خوش برخورد با انجام کارهای ابتکاری و جدید از جمله درست کردن اشکال زیبا از کاغذ و گفتن داستان های مذهبی و جذاب با محوریت مسائی اخلاقی کودکان و نماز فضای ویژه ای به نمایشگاه بخشیده بود.

در بخشی دیگر از نمایشگاه نیزغرفه با شبیه سازی المانی بازی پرنده های خشمگین  به طرف حامیان و عاملان جنگ و ناآرامی در منطقه پرتاب می شود .

nemaiehsghah (5)

از زبان بازدیدکنندگان...!

یکی از بازدید کنندگان در جهت بهبود برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها افزود: مسئولین تنها به فکر برگزار کردن این نمایشگاه نبوده و هدف اصلی شان ارائه و ترویج محتوای اصیل فرهنگ ایرانی اسلامی باشد تا بتوانیم فرهنگ ناب اسلامی را در بین کودکانمان ترویج کنیم.

nemaiehsghah (4)

یکی دیگر از بازدیدکنندگان دیگر ضمن تشکر به خاطر اهمیت به این موضوع خواستار معرفی مکانی برای ارائه اسباب بازی های ارزشی  و بازری های رایانه ای مناسب برای کودکان بوده و گفت : ترویج عروسک های باربی و بن تن و .. در شان چنین نمایشگاهی نبود . 

بازدیدکننده دیگری از خلاقیت های نمایشگاه تشکر کرده و گفت : امیدواریم مسئولین مربوطه به این امر مهم بیشتر توجه نمایند  چرا که در دنیای مدرنیته امروزی کودکان نیاز بیشتری به خلاقیت و آشنایی با بازی های بومی و محلی دارند .

 

 

nemaiehsghah (11)nemaiehsghah (12)nemaiehsghah (13)nemaiehsghah (14)nemaiehsghah (15)nemaiehsghah (9)nemaiehsghah (10)
nemaiehsghah (9)nemaiehsghah (10)nemaiehsghah (12)nemaiehsghah (13)nemaiehsghah (14)nemaiehsghah (15)

کد خبر: 1018

 
/ 3 نظر / 35 بازدید
میم.میم

بسم الله السلام علیک یا ثارالله بله درست میفرمایید کاش مادرن و پدران در انتخاب اسباب بازی برای کودکانشان با بصیرت عمل کنند آمین موفق باشید با افتخار لینک شدید یا حسین

ساسان اس ام اس

سلام وب خوب و به روزی داری. امیدوارم همیشه اینجور باشه. آدم یه همچین وبایی رو می بینه از وب خودش ناامید میشه! می تونی وبت رو تو انجمن ما معرفی کنی تا بقیه هم استفاده کنن. من بهت سر زدم اگه شما هم دوست داشتی به سایت ما سر بزن. ممنون www.SasanSMS.ir کامل ترین آرشیو اس ام اس www.SasanSMS.ir/Forum متفاوت‌ترین انجمن سرگرمی و تفریحی فارسی‌زبانان

تبديل وبلاگ به سايت

سلام دوست عزيز ميدوني تا حالا چند بار کل وبلاگهاي سرويس دهندگان وبلاگ رايگان با کل اطلاعاتشون از بين رفته؟! ولي با داشتن وب سايت اختصاصي هيچ وقت خطر از بين رفتن اطلاعات و نوشته ها شما را تهديد نمي کنه. ميتوني يه وب سايت اختصاصي با آدرس اختصاصي داشته باشي. هم امکاناتش خيلي خيلي بيشتره ، هم ميتوني ايميل اختصاصي داشته باشي و .... توضيحات بيشتر تو اين صفحه هست: www.blog.webgar.com