مجلس اصولگرا اشتباه انتخاباتی خود را باتصویب طرح استانی کردن انتخابات کامل کرد

 با تصویب طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، برنده واقعی انتخابات مجلس، دلالان رای و صاحبان زر و زور و تزویرخواهند بود.

صحن مجلس


طرح حاضر که  برای استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی به مجلس تقدیم شده است، از طریق تغییر و تعیین حدود جدید حوزه‌های انتخابیه در پی کسب اهداف ظاهری نظیر ارتقاء سطح کیفی مجلس، افزایش میزان مشارکت عمومی در انتخابات و جلوگیری از وقوع برخی تخلفات همچون خرید رای است و امکان تحقق اهداف ذیل می باشد.

1- پرداختن نمایندگان به بررسی امور ملی و پرهیز از صرف اوقات نمایندگی برای امور جزئی با حفظ ویژگی محلی و ملی بودن مسئولیت نمایندگی و جایگزین کردن برنامه‌محوری به جای شخص‌محوری

2- ارتقای سطح کیفی و افزایش کارایی مجلس از طریق ایجاد امکان انتخاب داوطلبان شاخص‌تر با صلاحیت‌های برتر

3- متمایل کردن انتخاب کنندگان و انتخاب‌شوندگان به سمت ایجاد نظام انتخاباتی متناسب با ساختارهای سیاسی و حقوقی ایران

4- حذف رقابت‌های شدید و اختلاف‌برانگیز قومی و قبیله‌ای و تقویت همبستگی ملی

5-کاهش تعداد داوطلبان و هزینه‌های اجرایی انتخابات

6-افزایش میزان و تسهیل امکان مشارکت عمومی شهروندان در اعمال حق تعیین سرنوشت

7-عادلانه شدن نظام انتخاباتی و ایجاد فرصت‌های برابر برای آحاد افراد ملت

8- کنترل تخلفاتی نظیر خرید رأی

9-تقویت فرهنگ تحزب

اما به نظر می رسد هدف اصلی برخی نمایندگان از تصویب این طرح، آنهم در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی یک هدف سیاسی بوده و در راستای حفظ ترکیب فعلی نمایندگان میباشد. چرا که با اجرایی شدن این طرح، نمایندگان فعلی که به چهره شناخته شده در سطح استانها تبدیل شدند از شانس بیشتری برای انتخاب شدن در مقابل اشخاص جدید الورود را بهره می برند.

شناخت نماینده گان فعلی به ظرفیتهای انتخاباتی استانها و مناطق پر رای و فرهنگ انتخاباتی مردم و قومیت های مختلف استانها بیشتر از کاندیداهای شهرستانی و جدید می باشد.

در هرحال باید گفت: تصویب این طرح هیچ کدام از این اهداف، چه ظاهری و چه باطنی را محقق نمی کند. چرا که واقعیت های انتخاباتی ما بسیار متفاوت تر از استاندارد های انتخاباتی می باشد. تا زمانی که فرهنگ انتخاب صحیح و منطقی در جامعه نهاینه نشود ما به هیچ یک از این اهداف نیل نخواهیم یافت.

متاسفانه سرنوشت انتخابات را در بسیاری از مناطق کشور ما، ثروت ، شهرت ، تعصبات قومی قبیله ای و انتساب به برخی قدرتها و جریان ها رقم میزند نه اصلح بودن و کارآمد بودن فرد. با تصویب این طرح برنده واقعی انتخابات، دلالان رای و صاحبان زر و زور و تزویرخواهند بود و عملا نخبگان مستقل جامعه توان رقابت را از دست می دهند.

با تصویب این طرح، نخبگان شهرستانهای کوچک شانس کمتری در منتخب شدن نسبت به مراکز استانها دارند و عملا مناطق محروم بدون نماینده دلسوزخواهند ماند.

با توجه به عدم وجود زیر ساختهای احزاب در بسیاری از استانها، قومیت ها سرنوشت انتخابات را رقم خواهند زد و قومیتهای که شاید در یک شهر در اکثریت هستند اما در استان در اقلیت، از داشتن نماینده محروم خواهند شد. از باب مثال در استان آذربایجان غربی، میانداب کاملا آذری نشین و مهاباد کاملا کرد نشین باید تابع اکثریت استانی باشند که این خود بدلیل عدم استاندارد بودن فرهنگ انتخاباتی استان، باعث بروز چالشهای جدیدی در چنین استانهای می شود.

و در کل پیش بینی می شود خروجی و نتیجه این طرح، نه تنها ما را به این اهداف نمی رساند بلکه باید منتظر وضعیت بدتر و ناگوارتر بود.

 

 

 

/ 0 نظر / 31 بازدید